Trzy powody dlaczego tegoroczny BO Bochnia jest najważniejszy na świecie.


Za kilka dni upływa termin składania wniosków, w najważniejszym naborze w historii Budżetu Obywatelskiego, w Bochni. Zanim jednak przedstawię trzy powody, dla których ten nabór jest taki ważny, opowiem wszystkim tym, którzy jeszcze się nie zorientowali z jakiego powodu Reaktor B7 tak „szarpie się” o BO. Uważamy za słuszny pogląd, że w demokracji dominującą rolę powinni odgrywać najmądrzejsi i najbardziej pracowici. Dlatego też staramy się tworzyć odpowiednie środowisko i narzędzia dla takich osób. Uważamy, że wspierając potencjały lokalnych społeczników, angażujących się w sprawy mieszkańców, mamy szansę na rozwój kapitału ludzkiego i społecznego, który jest kluczowy dla rozwoju naszego miasta. Podsumowując: kuźnia talentów, które są w stanie wykorzystać tutejsze szanse i poradzić sobie z miejscowymi problemami. Według nas w kwestii zaangażowania nie ma lepszego poligonu dla poznania „kto jest kto” niż budżet obywatelski. „Czyny, nie słowa”, „trening czyni mistrza” i „po owocach poznacie” w jednym.
Poniżej trzy powody, dlaczego teraz właśnie jest ten najważniejszy moment.

Po pierwsze zasady
Reaktor B7 intensywnie pracował przy tworzeniu regulaminu BO Bochnia. Bogatsi o dotychczasowe doświadczenia jeszcze mocniej zaangażowaliśmy się w nowelizację regulaminu. Postawiliśmy na dwa parametry. Po pierwsze: wzmocnienie potencjałów „małego”, a nie zaspokajanie deficytów „dużego”.  Oczywistym jest, że środków jest zawsze mniej niż potrzeb, a w jednym ringu spotykają się zawodnicy wszelkich wag.

Po drugie wzmacnialiśmy pozycje wnioskodawcy zarówno na etapie składania wniosku jak i realizacji projektu. Wisienkę na torcie, czyli 1% budżetu Bochni na BO z racji tego, że sprawa jest jeszcze w toku, opiszę szerzej w kolejnych wpisach.

Podsumowując, zobaczymy niebawem, jak to wszystko zadziała.

Proces tworzenia jak najlepszych rozwiązań cały czas trwa.

 

Po drugie po owocach ich poznacie

W lipcu ogłoszony zostanie termin wyborów samorządowych, wtedy ruszy cała procedura. Na tę chwilę wiele dzieje się pod przysłowiowym dywanem. Jedni zajęci są tworzeniem jak najlepszej propozycji, zarówno pod względem osób czy pomysłów. Drudzy zachodzą w głowę, komu będzie można dać szansę i kto jest coś wart. Gdyby tak przy wyborach premiować te osoby, które działają w ramach BO? Osobiście przy swoich wyborach będę premiował osoby, które wykazały się w tej formie aktywności społecznej. Można brać to pod uwagę już na etapie zbierania podpisów pod kandydaturą, nie mówiąc już o samym głosowaniu. Dlatego ewentualni kandydaci mają ostatnie kilka dni na wykorzystanie szansy na dodatkowe punkty w wyborczej potyczce.

Po trzecie wbrew poglądowi
Ten nabór będzie ważny również z powodu precedensów, jakie jawią się na horyzoncie. Czy uda się przełamać opinię, że w BO funkcjonują tylko mało istotne zadania, rodzące duże koszty utrzymania ale nie rozwiązujące kluczowych problemów mieszkańców? Zarzut, który pojawia się regularnie to relatywnie niska frekwencja podczas głosowania.  Największym kuriozum są zarzuty dotyczące niskiej jakości wykonania, które padają z ust osób odpowiadających za wykonanie. Miejmy nadzieję, że propozycja którą przedstawimy niebawem, umożliwi przełamanie oporów, tym samym przyczyni się do rozwoju Budżetu Obywatelskiego i Bochni.

Pracowity tydzień przed nami.
W kontakcie