CAŁA BOCHNIA CZYTA MPZP 🙂
Na fali mojego niedawnego wpisu o reklamie wielkopowierzchniowej obok Hali widowiskowo-sportowej otrzymałem pytanie od internauty w sprawie podobnej konstrukcji umieszczonej przy amfiteatrze w Parku Rodzinnym Uzbornia. Tym bardziej mnie to cieszy, że takie jest statutowe założenie REARTORA B7 – pełnić rolę watchdog’a, edukatora, być wsparciem dla ludzi. Oczywiście pojechałem na miejsce i faktycznie stoi tam WBETONOWANA (budowla?!) konstrukcja z widniejąca na niej reklamą zaliczaną do wielkoformatowych.
Jak zwykle zacząłem od lektury MPZP, a tak na marginesie to od tego powinni zacząć wykonawcy przedmiotowej budowli 🙂 . Tak się składa, że akt prawa miejscowego jakim jest MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) dla terenu UZBORNIA jest jednym z najświeższych i został ogłoszony w Monitorze Województwa Małopolskiego 9 marca 2017 roku. Obszar Parku Rodzinnego Uzbornia jest w nim oznaczony jako 1ZP. Już w rozdziale drugim – „Zasady zagospodarowania terenów obowiązujące na całym obszarze planu „, w paragrafie 7 w pkt. 4 i 5 znalazłem pierwsze zapisy mówiące o ochronie terenów zielonych i krajobrazu. Dobra, powiecie, że słabe, łatwe do podważenia itd. Fakt, sens zapisów jest dobry, aczkolwiek forma dosyć barokowa :-). Ale my nie o tym , Lecimy dalej paragraf 8 – zasady kształtowania zabudowy i przestrzeni publicznej – pkt.5 ZAKAZ LOKALIZACJI WIELKOGABARYTOWYCH OBIEKTÓW REKLAMOWYCH !!! No to jest pozamiatane. Czarno na białym jest napisane że nie wolno! I nie jest to w ogrodzie u Pana Adriana, gdzie Pan na zagrodzie równy wojewodzie, tylko na terenie sztandarowego obszaru rekreacyjnego w Bochni należącego do Gminy Miasta Bochni. Na dobicie początek punktu siódmego:
7) dopuszczenie umieszczania na ścianach budynków i ogrodzeniach szyldów oraz tablic informacyjnych
związanych, bezpośrednio z działalnością prowadzona w obrębie działki lub terenu inwestycji.
W zakresie szyldów oraz tablic informacyjnych obowiązuje:
a) zakaz stosowania szyldów oraz tablic informacyjnych o wymiarach przekraczających wielkości:
– dla nośników płaszczyznowych – max. 1.0 m2 powierzchni,
W świetle tych ostatnich zapisów także reklamy, banery umieszczone na ogrodzeniach, elewacjach itp. są niezgodne z zapisami MPZP Uzbornia. Jednakże, w tych przypadku umowy na banery mogły być podpisane przed wejściem w życie przepisów itd.
Jak zwykle cisną się pytania kto to akceptował? Obstawiam, że najczęściej są to samowole.
Podsumowując. Przepisy prawa miejscowego coraz lepiej dbają o estetykę naszego otoczenia, zakazując „radosnej twórczości” reklamowej, czy powszechnej „banerozy”. Niestety do tych przepisów nie stworzono kar, które dopingowałyby do stosowania się obywateli do ich zapisów. Co może być zrozumiałe w przypadku prywatnych nieruchomości to w przypadku własności Miasta jest karygodne. Jak zauważyliście na zdjęciach dołożyłem słonika 🙂 i chciałbym żeby on został znakiem bezmyślności kształtowaniu naszej wspólnej przestrzeni życiowej.
Jeżeli natraficie gdzieś na przykład takich działań zróbcie zdjęcie, zamieśćcie je na FB i oznaczcie #bochniaczytampzp albo #bochniamiastosloni razem będziemy poprawiać naszą rzeczywistość.