Plany proszone na plan……


Plany proszone na plan……
Skoro już zaistnieliśmy, to pora na prezentacje planów, o których możemy mówić i zrobienie atmosfery wokół tychże planów, którym dla ich dobra dajemy jeszcze czas na okrzepnięcie. Zacznijmy od tego, że portfel projektów, które już realizują członkowie stowarzyszenia Reaktor B7 w ramach swoich indywidualności, robi wrażenie. Jednym z podstawowych zadań Stowarzyszenia jest wsparcie tych projektów, żeby były jeszcze lepsze i większe. W ramach współpracy między stowarzyszonymi personami pojawiają się pierwsze wspólne pomysły i projekty osadzone w trzech priorytetach ustalonych na początku roku 2017.

Te priorytety to : Wsparcie ładu architektonicznego, Bochnia BIG DATA – baza danych o naszym mieście oraz rozbudowa rynku kulturalnego miasta i regionu.

Już na początku września w ramach priorytetu wsparcia ładu architektonicznego rozpoczynamy budowę koalicji na rzecz poprawy estetyki naszego miasta w ramach projektu Morfoza. Projekt ten  składa się z kilku etapów i wielu działań towarzyszących. Na początek poprosiliśmy specjalistów od fotografii i cyfrowej obróbki zdjęć o pomoc w rozkochaniu się w możliwościach estetycznych bocheńskich kamienic. Będziemy mieli możliwość zobaczyć, jak piękne elewacje kryją się w naszym mieście. Następnie architekci stworzyli koncepcję reklamową dla podmiotów funkcjonujących w tych budynkach. Kolejnym etapem było zaangażowanie firm tworzących rynek reklamowy w Bochni. Nie wyobrażamy sobie, żeby tworzyć zmiany bez nich. Liczymy, że w następnych miesiącach do tej koalicji będą dołączać kolejne podmioty z władzami Miasta Bochnia na czele 😉 . Poszerzaniu koalicji dla ładu i estetyki przestrzeni służyć będzie również projekt edukacji architektonicznej. Pierwszej odsłony tego projektu można spodziewać się w najbliższych tygodniach. W pozostałych priorytetach kiełkują projekty nie mniej interesujące i z dużą szansą na realizacje dla rozwoju miasta i regionu.
Wrzesień będzie również upływał dla Reaktora B7 pod znakiem Budżetu Obywatelskiego Bochnia i Małopolska. Stowarzyszenie złożyło siedem projektów ogólnomiejskich i trzy osiedlowe. Wszystkie arcyciekawe pod względem potencjału dla nowych możliwości. Będziemy pracować nad tym, aby jak najwięcej projektów spod naszych „skrzydeł” znalazło uznanie i wykonanie.
Do edycji małopolskiej wprawdzie nie złożyliśmy własnej propozycji, ale będziemy wspierać pomysły z naszego regionu. Musimy regularnie powtarzać scenariusz jaki realizowaliśmy w Turnieju Miast. Chcemy też, po zakończeniu głosowania zainicjować zmiany w regulaminie BO Bochnia. Bogatsi o wiedzę z kolejnych głosowań i doświadczenia z kolejnych realizacji, możemy stworzyć jeszcze skuteczniejsze narzędzie służące aktywności społecznej.

Dodatkowo rozwijamy współprace z kilkunastoma specjalistami z takich dziedzin jak finanse publiczne, prawo administracyjne, architektura czy energia odnawialna. Budujemy zaplecze dla kolejnych projektów Reaktora. Kilkanaście osób jest na celowniku, jako potencjalni nowi członkowie stowarzyszenia. Musimy również budować bazę dla naszych poczynań w postaci grona sympatyków.  Temu będzie służyła budowa własnych mediów (blog, facebook, twiter) oraz sposobów wsparcia finansowego dla Reaktora. Jak widać jest co robić, jest kim robić i będziemy to robić.

Do dzieła.